Lista aktualności Lista aktualności

„Dla lasu"

Trwałość lasu jest nadrzędnym celem leśników. Propagujemy go zapraszając do wspólnego sadzenia drzewek z okazji Ogólnopolskiego Święta Lasu. Nasi partnerzy z samorządów: Powiatu Bieszczadzkiego, Gmin Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Czarna, Gminnego Domu Kultury, Państwowej Straży Pożarnej, lokalnych szkół, parafii, firm współpracujących z nadleśnictwem i tym razem nie zawiedli. Bardzo im za to dziękujemy. Mamy swoją cząstkę w kampanii: „1000 drzew na minutę” – Lasy Państwowe rokrocznie wysadzają ok. 500 milionów sadzonek. Odnawialiśmy wspólnie las sadząc jodłę w Dolinie Sanu w oddz. 131 g Leśnictwa Chmiel.

Dzień rozpoczął się od zbiórki uczestników podczas której Nadleśniczy Marek  Bajda przywitał przybyłych gości, zwrócił uwagę na znaczenie jakie ma las dla bieszczadzkiej społeczności oraz opowiedział o problemach z jakimi muszą się mierzyć współcześni leśnicy. Leśniczy Feliks Dudka i podleśniczy Rafał Czech udzielili krótkiego instruktażu w zakresie techniki sadzenia. Po przekazaniu najistotniejszych informacji rozdano kostury, rękawice i sadzonki.

 

Zaproszeni goście z zaangażowaniem sadzili jodłę. Pogoda sprzyjała, a doświadczenie zdobyte w ubiegłych latach zaowocowało szybką i zgraną pracą.

Zakończeniem było ognisko i poczęstunek przygotowane dla osób uczestniczących w akcji.

 

Wspólne sadzenie drzew z okazji Ogólnopolskiego Święta Lasu jest już tradycją w Nadleśnictwie Lutowiska. W tym roku wzięło w niej udział około 40 osób, posadzono około 3000 sadzonek.

 

Tekst i zdjęcia: Marta Ziemniewicz