O nadleśnictwie

Swoim zasięgiem obejmuje 4 gminy, jednak większość obszaru położona jest na terenie Gmin Lutowiska i Czarna.

Zasoby leśne

Głównym typem siedliskowym w Nadleśnictwie jest Las Górski (98,4%). Gatunkami lasotwórczymi są buk (31,8% pow. i 37,7% masy) i jodła (24,2% pow. i 33,7% masy), które wspólnie z domieszką jaworu tworzą drzewostan mieszany.

Ochrona lasu

Zabiegi z ochrony lasu to głównie ochrona upraw przed zwierzyną, a także profilaktyka w ochronie przed owadami.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki. Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo Lutowiska informuje, że w związku z przeprowadzoną w dniu 25.03.2024 roku procedurą przeniesienia certyfikatu pomiędzy PCBC S.A., a nową firmą certyfikującą Bureau Veritas Polska Sp. z o.o. został wydany certyfikat PEFC o numerze BVCPL/PEFCFM/16 obejmujący wszystkie 26 nadleśnictw zgrupowanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.